top of page
  • Фото автораДанііл Слізінов

Особливості вибору лічильників води в контексті впровадження автоматичного збору показів


Для цілей подальшої диспетчеризації водопостачання, підбір лічильників води перестає бути тривіальною задачею. Обираючи модель лічильника, потрібно порівнювати між різними виробниками вартість впровадження всього проекту диспетчеризації водопостачання, а не тільки вартість самих лічильників.


Типи лічильників води для автоматичної передачі показів


Найбільш поширеним, є використання звичайних лічильників води у комбінації з мікропроцесорною накладкою для них, яка рахує паралельно із циферблатом лічильника та передає дані до системи диспетчеризації будівлі. В цьому випадку повірка лічильника має окрему процедуру, а використання мікропроцесорної накладки обмежено лише строком служби її батареї.


Менш поширеними є прилади обліку комбінованого типу, в конструкції яких одразу розміщена електроніка для передачі даних у систему збору показів води.


Найбільш розповсюджений протокол передачі даних до систем автоматичного збору показів


Історично склалося, що найбільш поширеним протоколом для збору показів з приладів обліку води є провідний протокол M-Bus. Це не є випадковістю, оскільки в нього є багато переваг:

  • можливість підключити до 250 пристроїв обліку одним кабелем;

  • відсутність потреби у окремому кабелі для живлення пристроїв;

  • можливість використовувати топології мережі “шина” та “зірка”.


Інші провідні протоколи


Вузьким місцем протоколу M-Bus є його швидкість. Тому, якщо для Вас критична швидкість опитування лічильників, слід обирати моделі з можливістю більш швидкого обміну даними.


Другим за популярністю провідним протоколом - є відкритий протокол промислової автоматизації Modbus, який забезпечує в два рази вищу швидкість. Він, зазвичай, використовується в лічильниках води призначених для промислового використання.


Бездротові протоколи


Коли немає можливості чи економічної доцільності виконувати прокладку кабельних ліній до лічильників, в нагоді стають бездротові технології. Найбільш популярними бездротовими протоколами є wM-Bus та Lorawan. Обидва протоколи використовують Sub-1 GHz діапазон для передачі даних.


Попри зручність використання бездротових технологій, ви не можете розраховувати на швидкий обмін даними, тому що на кожен сеанс обміну даними використовується ресурс батареї. В середньому, строк служби батареї складає 4-5 років, тому це треба враховувати з точки зору планування експлуатаційних витрат.


Загальні рекомендації


Вибір типу лічильників та протоколів передачі даних для диспетчеризації водопостачання конкретного об’єкту залежить від багатьох чинників, але орієнтиром можуть слугувати загальні рекомендації нижче.


Якщо ви хочете продовжити строк роботи пристроїв від вбудованої батареї або потребуєте збору великої кількості даних - використовуйте дротове підключення.


Якщо лічильники встановлені чи встановлюються в місцях, до яких немає регулярного безперешкодного доступу - використовуйте бездротові технології.

 

Більш детально, про систему диспетчеризації води від GreenHub, можна дізнатися тут.

Більше інформації, про комплексну систему диспетчеризації від GreenHub та її можливості, можна отримати тут.

Comments


bottom of page